Midi dress for Spring

Hello everyone! Do You like to wear midi dresses or skirts? I think midi cut are not reserved just for tall girls. I’m 160cm height and I really like to wear this type of clothes 🙂 I think the midi length is perfect choice for all sized women. You just need to combined with good details and top. In my opinion soft sweater makes great combination with midi skirt or dress. This kind of look I want to show You on my today’s photos.

For the photo session I combined midi flower dress with beige sweater and white sneakers. I added beige hat white girly socks and black bag. I like the combination of midi cut and sweaters very much <3 This kind of outfit will be perfect for Spring days- it’s still warm and looks fresh!

Do You like to wear midi dresses and skirts? 🙂

 

Piękne słońce za oknem zwiastuje dobrą pogodę <3  Weekend zapowiada się ciepły więc najwyższy czas wyjąć z szafy lżejsze sukienki! W tym sezonie zdecydowanie uwielbiam długość midi i maxi. Mimo, że mam tylko 160 wzrostu nie rezygnuję z takich długości. Myślę, że najważniejsze jest samopoczucie a nie ogólnie przyjęte zasady w modzie 🙂

Sukienki i spódniczki o długości midi uwielbiam łączyć ze sportowym obuwiem i ozdobnymi skarpetkami. Taka długość pięknie prezentuje się w połączeniu z marynarkami, skórzanymi kurtkami i sweterkami. Ja zdecydowałam się dzisiaj na połączenie z grubym swetrem.

Kwiecistą sukienkę midi połączyłam z beżowym sweterkiem, białymi adidasami i skarpetkami z falbanką. Dopasowałam czarną torebkę na łańcuszku i jasny kapelusz. Jak Wam się podoba takie wiosenne połączenie? Lubicie nosić sukienki i spódniczki o długości midi? <3

 

fot. Carmelove Studio

sukienka/dress: Milena Płatek

sweter/sweater: Il Piu

adidasy: Ryłko

kapelusz/hat: Sterkowski

 

 

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*