Parisienne look for Spring with dress with dots and trench coat

Good evening on Sunday! I just arrived from warm and sunny Madrid. It’s so good to take few day off from work. I finally take a rest. I came back to Poland with new ideas for photo sessions and head full of outfit inspirations. Before the trip I’ve missed carefree tome on holidays and very long walks. As always I tried to make long distance of walking, normally I walk on holidays about 12 kilometers per day!

Today I want to present You photos in one of the most beautiful cafe’s in Warsaw! The cafe has amazing interior which looks a little bit like from Paris and great atmosphere. To fit the place I prepared outfit in Parisienne style. I combined long beige trench coat, black dress with dots and motorcycle boots. I added beret, black tights and small clutch bag. The combination of the beautiful interior, coffee one the photos and my outfit looks very Parisienne, don’t You think? Check my all photos and let me know if You like my new outfit!

 

Uwielbiam miejsca w paryskim klimacie! Chyba zauważyliście, bo często odwiedzam fracuskie kawiarnie w Poznaniu. Tym razem mam dla Was sesję w jednej z najpiękniejszych warszawskich kawiarenek jakie miałam okazję odwiedzić! Oczywiście kawiarenka jest utrzymana w francuskim klimacie. Białe płytki, miedziane detale i pastelowe filiżanki tworzą piękne jasne wnętrze.

Czy jest coś bardziej kojarzącego się z Paryżem niż beret w połączeniu z długim trenczem? Myślę, że nie! Dlatego zdecydowałam się na takie połączenie. Długi trencz w beżowym kolorze połączyłam z sukienką w groszki, czarnymi rajstopami i motocyklowymi butami. Stylizację ozdobiłam małą welurową torebką, czarnym beretem i czarnym paskiem z klamrą.

Do miejsca starałam się dopasować jak najbardziej pasującą stylizację! Nie mogło obyć się bez francuskich akcentów i stylu 🙂 Sesję podzieliłyśmy na dwie części: zdjęcia kawiarniane i streetowe. Jestem ciekawa, która część sesji bardziej Wam się podoba? <3

 

trencz/trench coat: Orsay

sukienka/dress: Orsay

torebka/ clutch bag: Orsay

botki/boots: Deichmann

rajstopy/ tights: Gabriella

pasek/belt: Orsay

fot. Monika Hnatyk

 

6 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*