Cotton linen-blend bermuda shorts

First time I saw these shorts in one of the Barcelona shops, unfortunately they haven’t got them in my size. I was looking later for them online, but I think it’s not so easy to buy bottoms without fitting them before. I have found them two weeks later in one of Poznań’s shopping center. Cotton bermuda shorts are made from airy material so they are just perfect for coming hot summer. I’m thinking about buying one more pair of these shorts but in different color- army green. What do You think? Is it a good idea? 🙂

Again I tried to connect my outfit with 90s and boho style. Denim vest with the small brads, beige shirt and burgundy shorts are good combination. Normally I’m wearing backpacks and small comfortable clutches but this time I add bigger bag.

Before the photo session it started to rain and we were looking for some covered place. We choose new building of University of Arts in Poznań. There was small yard with modern background. Because of the rain we made fast photo session. So just few photos, but I think they are really good!

 

 

Bawełniane bordowe szorty spodobały mi się już na wystawie sklepowej w Barcelonie. Niestety nie znalazłam swojego rozmiaru. Identyczne szorty udało mi się znaleźć w Poznaniu nawet za niższą cenę niż w Hiszpanii 🙂  Najczęściej łączę je tak jak dzisiaj- z bielą, beżem i jeansem. Jednak myślę, że mogą równie dobrze wyglądać w połączeniu z brązowymi lub zielonymi dodatkami.

Zdjęcia zrobiliśmy na dziedzińcu Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu klika minut po burzy 🙂 W sumie pierwsze zdjęcie jest zrobione podczas deszczu 😀 Jak wyjeżdżałam na sesję to było słonecznie i ciepło jednak po drodze złapała mnie straszna ulewa i myślałam, ze sesja ostatecznie się nie odbędzie. Na szczęście wszystko się udało i ostatecznie zrobiłam tego dnia jeszcze jedne zdjęcia, które już niedługo zobaczycie na blogu:)

Stylizacja w bardzo miejskim klimacie: szorty, koszulka, kamizelka i duża torebka (tanie torebki damskie) Po raz kolejny nawiązuje do stylu vintage w moim look’u:) Zestaw jest wygodny, buty na słupku są najwygodniejszymi obcasami jakie mam w szafie. Chociaż może nie wyglądają to mogę w nich przetańczyć całe wesele!

 

kamizelka/jeans vest: sh

szorty/shorts: MANGO

koszula/shirt: MANGO

sandały/sandals: ZARA

torebka/bag: SuperGalanteria

kolczyki/earings: Parfois

fot. Anubhav Sood Photography

 

666

777

333
111

222

444

13 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*