Jeans jeans jeans! Back to 80’s.

Today I want to take you back to 80s and 90s! 
80s are famous due to the jeans, but not only jeans pants, they are also jeans shirts, jackets and dresses. I wasn't fan of combination jeans with jeans, for me it was "too easy", I like mixing of clothes and colors. I don't know why I have changed my mind 🙂 I thing it started when I tried one big jacket from 80s and It was cool! 

Last november days were cold...so I bought new sweaters <3 I love this "sweater time", I have almost every color of sweater in my wardrobe 🙂 Today I choose big one, which i found few weeks ago in second hand. I decided to take a shoulder bag, black hat and of course casual wath. How do You like this stylization ? 

Remember about my discount code "DW_ juliettecapuleti" in Daniel Wellington site- you can get 15% off for watches 🙂

Co myślicie o połączeniu jeansu z jeansem? Kiedyś uważałam to za bardzo nudne połączenie i na pewno się do niego nie przekonam. Podobnie było z dzwonami, “dzwony? Absolutnie nie!”, dopóki ich nie przymierzyłam 🙂 Teraz zachwycam się dzwonami, dzięki nim nogi wydaja się dłuższe i smuklejsze, a także noszę jensy z jeansową kurtką. Oversizowa katana z lat 80tych, podarte spodnie, ciepły beżowy sweter i kapelusz komponują się w klimat starych ceglanych murów. Moja stylizacja nawiązuje do stylu grunge, jesień zdecydowanie sprzyja noszeniu za dużych swetrów i kurtek!

Przypominam o kodzie zniżkowym na zegarki od Daniel Wellington, tylko do 15 listopada otrzymacie 15% rabatu, wystarczy wpisać “DW_juliettecapuleti”, zapraszam!

kurtka/jeans jacket: Levis, simillar KLIK
jeans: Zara
sweter/sweater: sh, KLIK
torebka/bag: KLIK
kapelusz/hat: H&M
botki/boots: BonPrix
bransoletki: Katherine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*